Jihočeši ovládli česko-rakouské finále podnikatelských nápadů a startupů!

středa, 27. září 2023

Cover

Již podruhé se potkali dohromady nositelé neotřelých podnikatelských myšlenek z Jihočeského kraje a Horního Rakouska. Letošní ročník česko-rakouské soutěže podnikatelských nápadů a startupů slavnostně vyvrcholil v Lipně nad Vltavou.

… a dvě ze tří kategorií vyhrály naše firmy z Jihočeského vědeckotechnického parku!

Gratulujeme !!!

Ondřejovi Otáhalovi  (HERBAVITA CZ, kategorie startup)

Ondřej dlouhodobě pracuje s problémem nadužíváním antibiotik v chovech hospodářských zvířat. V týmu HERBAVITA CZ vyvíjí a produkuje doplňková krmiva pro hospodářská zvířata založená na účinnosti fytobiotických směsí, esenciálních olejů, organických kyselin a vitamínů, které podporují zdraví a posilují imunitu zvířat. V česko-rakouské soutěži představil nový projekt společnosti, ve kterém pomocí umělé inteligence automatizuje, zrychluje a usnadňuje odhalování příčin jedné z nejnákladnějších chorob u mléčného skotu – zánětu mléčné žlázy. Nová technologie v kombinaci s přírodními doplňky krmiv má ambici výrazně přispět ke snižování užívání antibiotik v chovech mléčného skotu v celé EU.

a

Jonášovi Benjaminovi Tekelovi  (AI Cardio Detector, kategorie nápad)

Jonáš s týmem AI TEK vyvinul a představil  aplikaci, která  využívá AI k identifikaci pacientských EKG grafů a  tím eliminuje možné chyby lékařů. Tým nadšených studentů a doktorandů má dobře našlápnuto a kromě prezentovaného nápadu mají v plánu mnoho dalších AI aplikací. O svých znalostech přesvědčili i pražský IKEM, který jim uvolnil anonymizovaná data pacientů, bez kterých se žádná aplikace AI neobejde.

Přeshraniční soutěž CROSS-BORDER IDEA & START-UP CONTEST vychází z memoranda hejtmanů Jihočeského kraje a Horního Rakouska a jejím cílem je společná podpora inovativních podnikatelských projektů v obou příhraničních regionech. Odbornou přípravou soutěže a intenzivní spoluprací s jejími účastníky byla stejně jako vloni pověřena regionální inovační centra, Jihočeský vědeckotechnický park a rakouský inkubátor tech2b. V letošním roce se zapojily také hospodářské komory z obou regionů, které přinesly nové, zajímavé podněty a řadu dalších podporovatelů soutěže získaných z jejich partnerských spoluprací. Do letošního, 2. ročníku soutěže bylo zapojeno celkem 39 soutěžících, 24 projektů pocházelo z jižních Čech a 15 z Horního Rakouska.

Pojďme si nyní přestavit všechny české finalisty, protože každý se soutěžních nápadů stojí za naši pozornost. Všechny projekty totiž přináší nový, svěží vítr do podnikatelského života v jižních Čechách…

Karel ŠimekAdventurer Solutions, kategorie startup

Karel je vítěz regionální soutěže podnikatelských nápadů Jihoczech 2021 a dobrodruh každým coulem. Je zakladatel a CEO společnosti Adventurer Solutions, marketingový specialista a developer projektů. Za jeho další projekty jmenujme např. WitSocks nebo Guide Group. Spolu s týmem Adventurer vyvíjí a provozuje uživatelsky přívětivou platformu, díky které mohou lidé snadno a rychle plánovat svá outdoorová dobrodružství, na základě ověřených a stále aktuálních dat a informací. Aplikace Adventurer – Hike and Explore spojuje dobrodruhy, sdílí zkušenosti, nabídne dopravu, ubytování, ukáže předpověď počasí. A mnohé další. Stává se tak spolehlivým a věrným průvodcem na cestách divokou přírodou.

Jindřich PackaMONTONE sport, kategorie startup

Jindra spolu se svým parťákem a týmem MONTONE vyvíjí a vyrábí ochranné obaly pro přepravu a skladování. Pilotními produkty jsou obaly na kola a jejich jednotlivé díly. Při přepravě kol autem (na střeše, za autem) dochází ke znečištění kol a zanášení jejich mechanických částí (řetěz, kotoučové brzdy, řídítka s displejem a řadícím mechanismem, baterie elektrokol). To způsobuje nejen nutnost další manipulace s kolem po přepravě (čištění, opravy), ale také často nevratné poškození velmi drahých kol a jejich dílů. Na základě poptávky výrobců a prodejců postupně rozšiřují výrobu o opakovaně použitelné obaly střešních boxů s vyšší pořizovací cenou a o opakovaně použitelné přepravní obaly na automobily.

Dana KalistováRe-use obchodní dům, kategorie nápad

Dana je první dámou jihočeského re-use, která svou odborností v tématu re-use dávno přesahuje hranice Jihočeského kraje. Dlouho pracovala ve velkých firmách převážně v marketingu. Pohybuje se na pomezí byznysu a nezisku. Vzájemná spolupráce a sdílení zkušeností jí dává velký smysl. S neutuchajícím úsilím zakládala a provozovala nábytkovou banku Jihočeského kraje, je zakladatelkou a aktérkou České federace nábytkových bank a re-use center. V současné době se nejvíce věnuje projektu Kabinet CB, který je re-use centrem převážně s nábytkem. Do česko-rakouské soutěže přichází se zcela novou podnikatelskou myšlenkou – prvního re-use obchodního domu v Čechách. Inspirována světovými trendy jde jako obvykle neúnavně a odhodlaně za svým cílem.

A všechny tyto myšlenky se rodí na jihu Čech. Vznikají v hlavách kreativních podnikatelů, kteří se nebojí vkládat svůj čas a svou energii do zajímavých a ambiciózních projektů. Jsme moc rádi, že jim v Jihočeském vědeckotechnickém parku můžeme být nablízku a nabízet pomocnou ruku a zázemí k rozjezdu jejich neotřelých a inovativních projektů.