Proběhlo jednání vládní Rady pro výzkum a rakouských vědců o vzájemné spolupráci

čtvrtek, 17. března 2016

Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) v úterý 15.3. mimořádně jednala se zástupci rakouských vědeckovýzkumných institucí o mezinárodní spolupráci.

Podporu mají dostat společné projekty českých a rakouských výzkumných týmů i výměnné pobyty studentů. Na tiskové konferenci po jednání to řekl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace a předseda RVVI Pavel Bělobrádek a předseda rakouské Rady pro výzkum a technologický rozvoj a předseda dozorčí rady Rakouského technologického institutu Johannes Androsch.

Žádoucí je také posílit přímé kontakty mezi technickými vysokými školami. Na rakouské straně jde o Technické univerzity ve Vídni, Grazu a Leobenu, na české straně pak ČVUT, VUT a Technickou univerzitu v Liberci.

Česko-rakouskou spolupráci ve vědě posílí letos zahájený program INTERREG V-A Rakousko-Česká republika (2014-2020), který cílí na regionální projekty s přeshraničním dopadem. Součástí programu je posílení výzkumu, technologického rozvoje a inovací, zejména posílení výzkumných center, odborných středisek a podpora podnikových investic do výzkumu. Podpora je určena také na spolupráci podniků, výzkumných institucí a vysokých škol. Na rozvoj výzkumu a inovací je v tomto programu vyčleněno 12,5 milionu eur.

Celá zpráva je dostupná zde.