Šestý ročník soutěže Jihoczech zná své vítěze!

pátek, 1. prosince 2023

Šestý ročník soutěže Jihoczech zná své vítěze!

Ve jménu inovací a podnikatelského ducha se v Jihočeském vědeckotechnickém parku uskutečnilo finále šestého ročníku soutěže Jihoczech, které představilo širokou škálu nápadů a podnikatelských záměrů z různých oborů.

Této události se zúčastnilo celkem devět soutěžících, kteří představili své projekty před odbornou porotou, investory a širokou veřejností. Vítězem letošního ročníku se stal projekt Řídící systém „Gita,“ prezentovaný Eduardem Čeňkem, druhé místo získal Ondřej Rychetský se svým nápadem personalizovaných doplňků stravy Amoeba. Třetí cenu převzala Martina Bednářová se svým unikátním konceptem terapie Windtherapy. Vítězové nejlepších tří projektů získali nejen finanční ocenění a propagaci v médiích, ale také příležitost k další podpoře ve svém podnikání.

Jihoczech je regionální soutěž podnikatelských nápadů, která je otevřená pro všechny ideje všech fází, od konceptu po již realizované projekty. Účastníkům soutěže poskytuje JVTP tří měsíční odborné vedení plné workshopů, školení a mentoringu s cílem je co nejlépe připravit na finálový večer a odprezentování svých projektů. Projekty jsou představovány nejen odborné porotě, která každoročně oceňuje 3 nejlepší nápady, ale také investorům, kteří mohou projekty finančně podpořit.

Michal Tesař„Byl jsem velmi pozitivně překvapen pokročilostí některých projektů. Jako investora mě zajímá, zda produkt dokáže najít správnou mezeru, dokáže si najít své místo na trhu a ideálně, zda již je trhem v nějaké míře validovaný, to znamená, že je potvrzené, že ho zákazníci chtějí. Mimo to je rozhodující také zakladatelský tým, který dokáže prokázat, že umí překonávat překážky, anebo mu dostatečně důvěřuji, že ty překážky, které před ním jsou, dokáže překonat,“ říká jeden z přítomných investorů Michal Tesař z Newton University Angel Fund.

Eduard ČeněkVítězným projektem byl zvolen Inteligentní řídící systém Gita, jedná se o unikátní ovládací systém nejen pro obytné automobily. Systém není jen bezpečný a uživatelsky přívětivý, ale také napomáhá k větší úspoře energie. Představitel projektu, Eduard Čeněk uvádí: „K účasti v soutěži Jihoczech mě motivovala propagace a zjištění, jestli je náš systém životaschopný a jestli o něj bude zájem. To, že jsme vyhráli první místo, mi zase dalo další vítr do plachet, abych v tom pokračoval dál. Musím JVTP poděkovat za jejich tříměsíční program, protože bez nich bych se nedostal takhle daleko. Podporu určitě využiju pro svůj tým. Pocity jako vítěz mám skvělé, nečekal jsem to, doufal jsem a jsem hrozně rád, že jsme vyhráli.“

Ondřej RycheckýOndřej Rychecký, druhé místo s projektem Amoeba, zmiňuje: „Podporu chceme využít nejen na rozvoj našich technologií a hardwarových strojů, ale také interně pro další osoby, které by se do našeho projektu mohly zapojit. Jihoczecha hodnotím jako dobrou možnost, jak se naučit něco nového a rozšířit povědomí o našem projektu.“

Martina BednářováPosledním oceněným nápadem se stal koncept větrné terapie Windtherapy. Jedná se o kombinaci působení tlaku vzduchu na tělo a adrenalinu na centrální nervovou soustavu, která poskytuje komplexní terapii. „Na finále jsem se připravovala tak, že jsem si pořád povídala, těžko se tato problematika zkracuje. Nejvíc mi dalo to, že jsem chodila na všechny školení a mentoring od JVTP. Podporu bych nejradši hned dala do autistických dětí, se kterými pracuji. Doufám, že časem se povede i zařízení speciální dotace přímo pro ně,“ říká Martina Bednářová, autorka projektu Windtherapy.

František Mlčák„Z mého pohledu byl letošní ročník výjimečný v tom, že to byla neskutečně pestrá směsice nápadů z různých oblastí, od zdravotnictví, stavebnictví, ekologie až po technická řešení. S kolegy z komise jsme vybrali projekt, který přináší právě technické řešení a odlišuje se tak od všech ostatních. Nicméně všech devět projektů má potenciál, aby se z nápadu stalo skutečné podnikání, což si myslím, že je mnohem větší přidaná hodnota než to, že je někdo první nebo druhý. My se všemi chceme dále spolupracovat a podporovat je. Dalším zájemcům bych vzkázal, že stačí skutečně nápad. Během tří měsíců provedeme soutěžící všemi úskalími, podporujeme je a snažíme se je co nejvíce posouvat,“ zhodnotil finálový večer František Mlčák, ředitel JVTP.

 

O projektu Jihoczech:

Soutěž Jihoczech není pouze o jednorázovém vítězství, je o podpoře a rozvoji inovativních podnikatelských nápadů. JVTP plánuje pokračovat v dalších mentorovacích programech a podněcovat další generaci podnikatelů. Připravte své nápady pro sedmý ročník soutěže Jihoczech, který bude vyhlášen v na jaře příštího roku.

Finále soutěže Jihoczech 2023

pátek, 1. prosince 2023

Finále soutěže Jihoczech 2023
Finále soutěže Jihoczech 2023
Finále soutěže Jihoczech 2023
Finále soutěže Jihoczech 2023