Slavnostní ukončení stážového programu AI 2021 pro studenty ZF JU

středa, 3. listopadu 2021

DSC_0577_ZF
DSC_0589_ZF
DSC_0585 ZF
IMG_0834

Jihočeský vědeckotechnický park v rámci projektu Jihočeský Digi Hub slavnostně zakončil ve spolupráci se Zemědělskou fakultou JU a firmou NVIAS stážový program s názvem AI – Artificial Intelligence.

Pilotní projekt výuky umělé inteligence měl za úkol zjistit, jakou formou a jakými prostředky je možné co nejefektivněji naučit studenty porozumět problematice AI a naučit je vytvářet vlastní programy do svých AI projektů. V úvodní části stážového programu AI jsme studentům ukázali základy AI, rozdělení do jednotlivých oblastí jako je strojové učení, hluboké učení a neuronové sítě. Formou jednoduchých příkladů si mohli vše vyzkoušet na svých počítačích.

 Ve druhé části stážového programu AI jsme se zaměřili na problematiku zpracování obrazu a počítačového vidění. Studenti si na praktických příkladech vyzkoušeli tvorby datasetů a jejich následné zpracování v konvolučních neuronových sítích. V dalším bloku se studenti učili stavět a konstruovat vlastní konvoluční neuronové sítě a také je trénovat. Závěrem studenti stážového programu AI představili dva projekty zabývající se klasifikací a segmentací obrazu v reálném čase.  První projekt umožňoval klasifikaci a segmentaci 3D modelů skotu snímaného v reálném čase pomocí kamer. Druhý projekt umožňoval obraz binárně segmentovat a oddělit 3D objekt od pozadí.

Stážový program AI ukázal, že tento systém výuky problematiky umělé inteligence je jednou z cest, jak naučit studenty „nebát se“ umělé inteligence, motivovat je a v krátkém čase naučit pracovat na vlastních projektech.

Jihočeský Digi Hub již připravuje další ročník Stážového programu AI 2022. Případní zájemci prosím kontaktujte Ing. Ivana Tekela, MBA tel.: 777 780 976

A co na to říká absolvent stážového programu AI?

Z pohledu účastníka hodnotím stážový program velice kladně, jednotlivé lekce byly pojaty zábavnou a názornou formou, díky čemuž se základy složité problematiky umělé inteligence jevily jako velmi zajímavé a rozumně pochopitelné téma. Lektoři ukázaly svoje hluboké znalosti v oblasti AI i bohaté didaktické zkušenosti, značnou dávku trpělivosti a nadhledu při předávání informací. Organizace kurzu ze strany JVTP také považuji za příkladnou.