Nosíte v hlavě podnikatelský nápad a nevíte, jak začít?

středa, 6. března 2024

Bez názvu

Jihočeský vědeckotechnický park spouští JihoSTART a Jihočeský akcelerační program, unikátní programy pro začínající podnikatele a malé firmy z Jihočeského kraje. Programy nabízejí bezplatné poradenství, mentoring a finanční podporu, jež pomohou podnikatelský sen přetavit ve skutečnost.

JihoSTART pro podnikatelské benjamínky i mladé jihočeské firmy s inovativními nápady

Program JihoSTART byl oficiálně vyhlášen 1. února 2024 a je určen pro každého Jihočecha, který v hlavě nosí zajímavý podnikatelský nápad. Jde o první ročník a také zcela výjimečnou příležitost, jak nastartovat své podnikání v jižních Čechách, jak ostatně napovídá samotný název programu. Do JihoSTARTu se mohou hlásit jak podnikatelé – nováčci, tak i malé firmy s maximálně pětiletou historií.

Cílem programu je překlopit dobrý nápad v kvalitní business plán a následně jej skutečně realizovat do fáze, kdy podnikateli generuje tržby a výnosy. K tomuto účelu program nabízí celou řadu aktivit spojených s odborným poradenstvím a mentoringem, které jsou stoprocentně financovány z Národního plánu obnovy. Díky této finanční podpoře služba mentora nebo poradce nestojí nositele nápadu (v případě, že je plátcem DPH) vůbec nic. Neplátci DPH sice musejí uhradit daň ve výši 21 %, avšak i tak se jedná o velice zajímavou příležitost, jak získat pro svůj nápad unikátní a cennou podporu.

Ruku v ruce s JihoSTARTem přichází i 3. ročník Jihočeského akceleračního programu

Jihočeský akcelerační program je připraven pro zájemce, kteří již mají podnikatelský záměr zpracovaný a vědí, že podnikat chtějí, jen potřebují rychlou a jednoduchou počáteční investici, která jim pomůže dostat se k prvním zákazníkům a vygenerovat první tržby. 

Až 150 tisíc korun pro akceleraci vašeho podnikání

V Jihočeském akceleračním programu lze získat dotaci ve výši až 75 % celkových způsobilých nákladů a maximálně 150 tisíc korun na jednoho podnikatele. V předchozích dvou ročnících se v rámci programu podařilo podpořit celkem 12 zajímavých podnikatelských nápadů.

Hodnotící kritéria akceleračního programu? Inovativnost, lokálnost a krátká historie firmy

I Jihočeský akcelerační program je určen podnikatelům z jižních Čech, přičemž dalším kritériem je délka jejich podnikání, která je omezena na maximálně tříletou historii. Jak v programu JihoStart, tak i v Jihočeském akceleračním programu je zapotřebí, aby byly nápady především inovativní.

Trojici doplňuje soutěž Jihoczech pro všechny s dobrým nápadem

Co se programů pro začínající podnikatele týče, opomenout nemůžeme ani oblíbenou soutěž Jihoczech, která v letošním roce proběhne již posedmé. Je určena pro všechny, kteří mají zajímavý podnikatelský záměr, a to bez ohledu na věk, vzdělání či zkušenosti, přičemž cílem celé této aktivity je podpora podnikatelských iniciativ v Jihočeském kraji. Jihoczech pomáhá začínajícím podnikatelům rozvíjet své nápady a realizovat je v praxi.

Přihlášené projekty mohou být zaměřeny na jakýkoliv obor, a to včetně technologií, vědy, zdravotnictví, sociální oblasti, průmyslu, služeb či cestovního ruchu, a je zapotřebí, aby splňovaly následující kritéria: být inovativní a originální, mít potenciál pro růst a rozvoj, být realizovatelné a finančně udržitelné.

Minulým ročníkům dominoval řídící systém pro obytné vozy nebo virtuální realita.

V loňském roce zvítězil projekt s názvem GITA. Šlo o řídící systém vhodný zejména pro obytné vozy prezentovaný Eduardem Čeňkem. V prvním ročníku zase zvítězil tým zabývající se virtuální realitou, ze kterého je dnes vůbec nejúspěšnější jihočeský start-up. Ale projekty nemusí být zdaleka jen technologické, jde především o zajímavé myšlenky a nápady a chuť pustit se do jejich naplnění.

Buďte právě vy dalším Jihoczechem! Co můžete získat?

Kromě finanční podpory a souvislé péče v průběhu soutěže vítěz získává ohromnou výhodu ve formě následné informační, dotační a marketingové podpory nebo také možnost zasídlení své firmy v prostorách JVTP a propojení s investory a obchodními partnery. JVTP kromě regionální soutěže realizuje také přeshraniční česko-rakouskou soutěž. Ta má za sebou již 2 ročníky a jihočeské start-upy v ní úspěšně porovnávají síly a navazují užitečné kontakty se zahraničními „konkurenty“. Všechny informace ke Start-up programům naleznete zde.