Jak úspěšně předat rodinnou firmu druhé generaci

středa, 31. ledna 2018

4R4A8139

Zúčastnili jsme se konference „Jak úspěšně předat rodinnou firmu druhé generaci“. Konference se zaměřovala na problematiku předávání firem z první generace, generace zakladatelů, na druhou generaci. Na konferenci vystoupili zástupci vlády, představitelé významných českých rodinných firem a zástupci české a zahraniční akademické sféry. Co se řešilo?

 
  1. Kdy a jak ideálně odchází první generace a nastupuje generace druhá?
  2. Jakým kritickým situacím při nastupování druhé generace je vystavena rodina?
  3. Jakým problémovým situacím čelí rodinné firmy při přechodu na druhou generaci?

Úvodem byla otevřena otázka chybějící definice rodinného podnikání v české legislativě. To způsobuje řadu problémů, jedním z nich je neexistující statistika rodinných firem. Zatímco ještě před několika lety nebyla tato otázka řešena vůbec, už na minulé konferenci byla nastíněna první možná definice. Postupně byla vyladěna se spoluautory Občanského zákoníku a na konferenci ji představili takto. Předseda vlády A. Babiš v návaznosti upozornil, že zakoponování rodinných podniků do legislativy bude dlouhý proces.

Každý rok ukončí svou činnost mnoho dobře fungujících rodinných podniků z důvodu neschopnosti najít svého nástupce, který by převzal vedení podniku. I tomu se snaží pomoci mezinárodní projekt ENTER-transfer, do kterého je náš park zapojen. V Jihočeském kraji není otázka firemního nástupnictví příliš podchycena.

O tom, co je klíčové v otázce úspěšného předání firmy další generaci, se můžete dočíst v prezentacích konference, které jsou dostupné pod tímto odkazem.

Akci pořádalo Centrum pro rodinné firmy Vysoké školy ekonomické v Praze a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.