CZ.NIC v Českých Budějovicích vyvíjí otevřený hardware a software

úterý, 26. dubna 2016

turris-omnia

Sdružení CZ.NIC se primárně zabývá správou domény .CZ a provozuje národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ, jehož úkolem je koordinace řešení bezpečnostních incidentů v počítačových sítích.

 V Jihočeském vědeckotechnickém parku sídlí jedna z poboček Laboratoří CZ.NIC (další jsou v Praze, Brně a Plzni). Jedním z populárních produktů Laboratoří CZ.NIC je bezpečný domácí router Turris Omnia, který v crowdfundingové kampani na Indiegogo získal již více než milion dolarů.

Hlavní náplní činnosti Laboratoří CZ.NIC jsou ale softwarové projekty. Tak jako u routeru Turris Omnia se snažíme o maximální otevřenost, a proto je naprostá většina námi vyvíjeného softwaru šířena s open source licencemi. Dva z našich programů – směrovací démon BIRD a jmenný server Knot DNS – jsou používány v řadě míst po celém světě.

V českobudějovické pobočce jsme v roce 2016 zahájili nový softwarový projekt s názvem JetConf.  Jeho obsahem jsou nástroje pro bezpečnou vzdálenou konfiguraci a správu síťových zařízení a služeb, založené na protokolu RESTCONF. Na vývoji tohoto protokolu, jakož i dalších souvisejících standardů, se také podílíme v rámci organizace IETF.

Pro své projekty hledáme kvalifikované programátory a další spolupracovníky. Kompletní nabídka otevřených pozic ve sdružení CZ.NIC a další důležité informace jsou k dispozici na této stránce. V týmu projekt JetConf bychom aktuálně rádi přivítali šikovného pythonistu a vývojáře webových aplikací.

logo CZ.NIC