Naše projekty - Jihočeský Digi Hub

V realizaci:

Ukončené:

Jihočeský Digi Hub

Cíle projektu

Cílem projektu Jihočeského Digi Hubu je podpora procesů souvisejících s postupnou digitální transformací regionálních firem a současně podpora rozvoje digitálních kompetencí ve školách, a to na všech stupních vzdělávacího systému, a  také podpora navazujícího a celoživotního vzdělávání s ohledem na rozvoj digitálních dovedností.

Zakládající partner: 

 • Jihočeský vědeckotechnický park, a.s.

Přistupující partneři:

 • Jihočeská hospodářská komora

Smluvní partneři:

 • Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
 • Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
 • dataPartner s.r.o.
 • Holistic management, s.r.o.
 • HYDROSERVIS-UNION a.s.
 • MICROSOFT s.r.o.
 • Montekord Machines s.r.o.
 • ROHDE & SCHWARZ závod Vimperk, s.r.o.
 • TODOROV nástrojárna s.r.o.
 • Virtual Lab s.r.o.
 • Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola automobilní a technická, České Budějovice
 • Vyšší odborná škola, Střední škola, Centrum odborné přípravy – Sezimovo Ústí
 • Výzkumné a vývojové centrum obnovitelných zdrojů a elektromobility s.r.o.

Specifické aktivity:

 1. Vytváření sítě poskytovatelů služeb - vytvoření  funkčního kolaborativního uskupení různých regionálních subjektů, které jsou schopny poskytovat relativně komplexní služby v oblasti digitální transformace procesů, produktů a služeb.
 2. Poradenské služby v oblasti digitalizace včetně možností financování
 3. Nástroje podpory digitální transformace zejm. malých a středních podniků v regionu
 4. Komunita a vzdělávání v oblasti digitalizace (workshopy, kulaté stoly, semináře)
 5. Osvěta a marketing

Výchozí situace

Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. ve spolupráci s Technologickým centrem Písek s.r.o. uspěly v iniciativě Evropské komise “Smart Factories in new EU Member States” a byly vybrány jako organizace vhodné pro založení tzv. digitálního inovačního hubu. Pojmem digitální hub se rozumí uskupení spolupracujících subjektů schopné poskytovat služby v oblasti postupného zavádění prvků digitalizace do všech oblastí společenského života.

V Jihočeském kraji jsou již různými subjekty uskutečňovány dílčí aktivity související s podporou zavádění digitalizace, které však nejsou vzájemně koordinované. Proto je potřebné tyto aktivity mapovat, propojovat, koordinovat a zároveň nastavit kvalitní propagaci a osvětu pro celý koncept digitálního hubu s názvem Jihočeský Digi Hub a samotné potřebnosti zavádění prvků digitalizace.

Digitalizace. I tady. I u vás.

Jste společnost, která má s digitalizací své zkušenosti a chce se o ně podělit s ostatními?

Jste schopni navrhnout optimalizaci procesů ve firmách s návazností na možnosti digitalizace?

Jste živnostník nebo malý a střední podnik v Jihočeském kraji a prvky digitalizace by usnadnili Vaši práci?

Pokud ano, můžete pomoci digitální připravenosti regionu!

Zajímá Vás více informací?
Kontaktujte nás: 
Ing. Ivan Tekel, tel.: +420 777 780 976, email: tekel@jvtp.cz.

Dokumenty ke stažení:

Jihočeský Digi Hub Brožura CZ

Jihočeský Digi Hub Brožura EN

 

logo interreg

Aktuální dění v oblasti digitalizace (nejen) v Jihočeském kraji:

7.10.2023 Vědeckotechnický den JVTP

V sobotu 7. října se v rámci aktivit Jihočeského Digi Hubu uskutečnila v prostorách JVTP akce "Vědeckotechnický den".

V laboratoři Jihočeského vědeckotechnického parku prozkoumaly děti do hloubky neviditelný mikrosvět kolem nás a pomocí optické techniky odhalily skrytá tajemství života na zemi. Ve vzdělávacích laboratořích společnosti Zonepi Research učily děti roboty sbírat ovoce, vytvářely programy na projíždění mapy s robotem, poznávaly využití minipočítače, skládaly vozítka z modulární stavebnice a stavěly vlastní robotické projekty. Díky společnosti Virtual Lab se mohli zvídaví malí návštěvnící pomocí virtuální reality přenést do digitálního světa a vyzkoušet si, jaké je to být třeba zdravotníkem. Firma AI TEK předvedla, jak umí umělá inteligence díky strojovému účení rozpoznat obličeje účastníků akce, a také dětem představila svého autonomního robotického psa. Stanoviště společnosti AB3D seznámilo malé i velké návštěvníky s procesem fotogrametrického skenování trojrozměrných objektů, s možností následného přenosu pro přípravu 3D tisku. V laboratoři společnosti GENLABS si mohli návštěvníci pomocí genetického laboratorního testu ze slin nechat určit přitomnost některých mutací v jejich genomu, např. intoleranci laktozy, nebo lepku, mutaci související se srážlivostí krve, anebo energetický stav buněk.Společnost SHIELD SYSTEM umožnila návštěvníkům prohlídku inteligentního řízení vnitřní elektroinstalace obytných vozů.

Již teď víme, že v JVTP opět brzy uspořádáme s Jihočeským Digi Hubem další podobnou akci, zaměřenou na oblast poznávání vědy a techniky, zaměřenou pro děti a jejich rodiče.

           

17.5.2023  Jihočeský Digi Hub uspořádal Veletrh technologií

Jihočeský Digi Hub pořádal dne 17.5.2023 akci, kde se představily tři významné technologie, nabízející revoluční možnosti v oblasti automatizace, výroby a interakce s digitálním světem.

Na veletrhu se představila společnost Zlín Robotics s.r.o., která přivezla své autonomní skladové roboty. Tyto roboty jsou vybaveny nejnovějšími technologiemi a jsou schopny efektivně a bezpečně operovat v rámci skladových prostor. Jejich zapojení přináší zvýšení produktivity a snižuje lidskou závislost na manuálních činnostech. Další společností, která se na veletrhu představila, byla společnost Cognex. Jejich nejnovější kamerový systém IN-SIGHT 3800, IN-SIGHT 2800 přináší vyšší rychlost, rozlišení a flexibilitu pro optimalizaci výkonu a zlepšení kvality výrobků. Systém In-Sight 3800 nabízí kompletní řešení pro automatizaci výroby, od jednoduchých kontrol až po složité klasifikace a čtení znaků. Posledním představeným technologickým řešením byly chytré brýle Vuzix od společnosti AJKA-SOLUTION. Tyto brýle nabízejí široké spektrum využití v oblastech, kde je potřeba mít obě ruce volné a kde se digitální a virtuální svět prolíná s realitou. Umožňují dálkovou podporu servisních pracovníků, on-line video konference, vzdálené audity a zaškolování zaměstnanců. Vuzix brýle umožňují uživatelům interakci s digitálním světem při zachování plné kontroly nad okolím. Jejich využití se rozšiřuje v oblasti oprav strojů, asistence výrobních pracovníků, logistiky a zdravotnictví.

Návštěvníci veletrhu měli příležitost vyzkoušet si všechny technologie na vlastní kůži a seznámit se s jejich možnostmi a výhodami. Ve fotogalerii se můžete podívat na fotografie z akce. Tato akce ukázala, jak rychle se technologický svět vyvíjí a jaký význam má pro moderní společnost.

                                                                   

14.4 2023  Den otevřených dveří v JVTP pro studenty 2023

V rámci aktivit Jihočeského Digi Hubu se v prostorách JVTP konal 14.4.2023 Den otevřených dveří pro SOŠ Velešín. Studenti se na praktických ukázkách na Fakultě zemědělské a technologické JČU seznámili s novými technologiemi AI – umělé inteligence. Měli možnost vidět tuto technologii v praktické ukázce při monitorování chovu dobytka a spojit si tak teorii s praxí a vyzkoušet si i různé další aplikace.

Velký úspěch mělo představení technologie neurofeedbacku od společnosti AI TEK, kdy si studenti mohli na vlastní kůži vyzkoušet ovládání robota pouhou myšlenkou. Technologie je založena na screeningu mozkových vln a převodu do příkazů pro ovládání robota. Na závěr pak firma ZONEPI ukázala aktuální trendy a moderní způsoby v oblasti programování. Studenti si opět mohli vyzkoušet některé technologie.

Studenti měli možnost nejen vyzkoušet si technologie v praktických příkladech, ale mohli se i potkat s regionálními firmami a vytvořit si jeden z prvních důležitých kontaktů pro svou následnou profesní kariéru.

 

21.2.2023  V areálu JVTP odstartoval letošní ročník Digitální transformace 2023

Projekt Digitální transformace 2023, který připravilo sdružení CzechInno spolu s partnery Hubu pro digitální inovace, v tomto týdnu zahájil sérii regionálních debat. První místo konání bylo u nás v JVTP, diskutovalo se o klíčových tématech celého projektu jako jsou enviromentální, sociální či ekonomické impulsy k pokročilé digitalizaci. Debaty, exkurze či praktické ukázky digitalizace v běžné praxi. To všechno nabídne v letošním roce  Digitální transformace 2023 aneb Úspěšná proměna českých firem v podniky budoucnosti.

Účastníky akce byli převážně lidé z řad podnikatelského inovačního ekosystému a místních firem, kteří se shodli na důležitosti procesu digitální transformace a nutnosti zakomponování tohoto procesu do strategického plánování. Hlavní obsahovou linkou celého projektu jsou služby českých digitálních inovačních hubů, aktuálně jich je v tuzemsku třináct. Regionální projekt Jihočeský DigiHub se primárně zaměřuje na technologie umělé inteligence a jeho partneři zkoumají virtuální a rozšířenou realitu, kterou se snaží využívat ve firmách i veřejných službách jako jsou školy či nemocnice.

   

23.9.2022 Nové nabídky Jihočeského Digi Hubu v oblasti strojového vidění

Jihočeský Digi Hub nabízí firmám v regionu kontakty na experty a firmy, které nabízí nejmodernější technologie v oblasti strojového vidění.

Jihočeský Digi Hub napomáhá malým a středním podnikům v regionu možnost konzultovat a zavádět ve svých výrobních procesech nejnovější trendy v oblasti měření kvality, strojového učení, monitorování výrobních procesů, navádění robotů,  sledování výroby a rozpoznávání výrobků. Pomáháme  firmám v regionu zvyšovat produkci se současnou optimalizací kvality. Propojujeme na experty a firmy, které umí maximalizovat efektivitu a snižovat náklady. Snažíme se hledat pro firmy ty nejlepší řešení a taky propojovat mezi sebou jednotlivé technické sektory.

Nebojte se zeptat! Pokusíme se pro vás najít vhodné řešení a pomůžeme vašemu růstu a inovacím.

Informace k Vision senzorům, 2D a  3D Vision systémům, SW pro hluboké učení, průmyslovým kamerám poskytne: Ing. Ivan Tekel, MBA, 777780976, tekel@jvtp.cz.

      

8.3.2022 Společné akce Jihočeského Digi Hubu a Czechitas

V rámci aktivit Jihočeského Digi Hubu proběhlo jednání s firmou Czechitas ohledně plánu společných aktivit pro rok 2022. Jihočeský Digi Hub a Czechitas již dlouhodobě spolupracují na akcích, které podporují rozvoj digitálních dovedností v Jihočeském regionu.

Jihočeský Digi Hub a Czechitas dlouhodobě spolupracují na akcích, které podporují rozvoj digitálních dovedností v Jihočeském kraji. Protože obě strany vidíme, že v minulosti tyto akce měli velký ohlas (a někdy je nezastavila ani pandemická situace), připravujeme postupně plán akcí, na kterých můžeme jednotlivě participovat a přispět k rozvoji digitální vzdělanosti a následně lepšímu uplatnění při hledání zaměstnání pro účastníky těchto akcí. Většina akcí bude zaměřena na otázky kyberbezpečnosti, IT dovedností, programování, robotiky, datové analytiky a podobně.   

První větší akcí Czechitas v rámci spolupráce s Jihočeským Digi Hubem bude akce FAMILY DAY, který se uskuteční dne 23.4.2022 v prostorách Jihočeského vědeckotechnického parku, jehož součástí bude celodenní program pro rodiny s dětmy a také večerní školení pro rodiče na téma “Bezpečná síť“.

O všech společných akcích Vás budeme včas informovat a těšíme se na Vaší účast.

1.3.2022 Nové nabídky Jihočeského Digi Hubu v oblasti přesného měření a senzoriky

V únoru 2022 se uskutečnila v rámci aktivit Jihočeského Digi Hubu návštěva společnosti MICRO-EPSILON Czech Republic, spol. s r.o. v Bechyni. Firma specializující se na měřící techniku představila svůj výrobní program.

Micro-Epsilon Czech Republic je středně velká rodinná firma, která hraje hlavní roli v měřící technice. Již více než 50 let nabízí spolehlivá a jedinečná řešení při měření a kontrole s vysokou přesností. Nabízí snímače pro měření vzdálenosti, polohy a profilu, infračervené teploměry a kamery pro bezdotykové měření povrchové teploty, snímače pro detekci barev, průmyslové endoskopy, stejně jako systémy pro měření rozměrů a zjištění vad.

„Máme radost, že se naše síť spolupracujících subjektů neustále rozrůstá a máme dalšího nového partnera. V Bechyni se nám dostalo milého přivítání. Seznámili jsme se s širokým portfoliem produktů a naplánovali společnou akci. Měřící techniku tak bude možné vidět v JVTP v Českých Budějovicích ještě letos ,” uvedl k návštěvě Ing. Ivan Tekel, MBA, projektový manažer.

"Při společných jednáních jsme domluvili možnost představení výrobků v prostorách Jihočeského vědeckotechnického parku. Ze zkušeností víme, že o tento typ akce byl mezi firmami v našem regionu velký zájem, zvlášť v období pandemické situace, kdy se nekonaly veletrhy a výstavy. Firmy si měly možnost vyzkoušet a "osahat" na jednom místě výrobky, které viděly pouze online formou na internetu. V rámci jednání se otevřely i jiné možnosti spolupráce v oblasti zapojení se do různých „digitálních“ projektů v regionu, spolupráce se školami a jiné," uvedl dále Ing. Ivan Tekel.

V případě zájmu o bližší informace se prosím obraťte na: Ing. Ivan Tekel, MBA, tekel@jvtp.cz, tel: 777 780 976.

        

25.2.2022 Jihočeský Digi Hub rozšiřuje své portfolio aktivních členů

V rámci aktivit Jihočeského Digi Hubu se uskutečnilo jednání se Střední odbornou školou strojní a elektrotechnickou ve Velešíně. Tato střední škola je státním vzdělávacím centrem odborného vzdělávání v oblasti elektrotechniky, strojírenství, výpočetní techniky a informatiky s nabídkou různých forem vzdělávání.

SOŠ strojní a elektrotechnická má dlouholetou tradici ve výuce strojírenských a elektrotechnických oborů. Během svého trvání vychovala velké množství odborníků, jejichž uplatnění je jak na pozicích středně technickohospodářských, tak i na pozicích vyšších po vystudování vysoké školy. A to je přesně to, co náš region potřebuje. Dle analýz, které Jihočeský Digi Hub postupně získává a vyhodnocuje, chybí firmám a MSP v Jihočeském kraji profese typu mechatronik, programátor, elektrotechnik, specialista na informační technologie. Tato střední škola připraví žáky a studenty na vysoké úrovni, získají maturitu a následně většina z nich odchází studovat na technické univerzity, které jsou mimo region Jižních čech. Bohužel, pak většinou po skončení studia zůstávají pracovat  pro firmy v místě studia a nevrací se zpátky do našeho regionu.

Jihočeský Digi Hub se snaží postupně vytvářet společně s Jihočeskou univerzitou a VŠTE prostředí a podmínky, ve kterém by studenti mohli pokračovat ve studiu v našem regionu a zajistili jsme jim zajímavé podmínky při studiu, ale i při zapojování do různých národních a mezinárodních projektů, ve kterých získají zkušenosti využitelné při nástupu do nového zaměstnání po ukončení studia.

Za Jihočeský Digi Hub po návštěvě školy můžeme konstatovat, že škola je na opravdu vysoké úrovni a postupně vybavuje své učebny nejmodernějším vybavením tak, aby mohla studentům nabízet ty nejnovější technologické trendy. Jihočeský Digi Hub bude ve spolupráci s vedením školy v rámci svých možností  napomáhat při rozvoji a modernizaci výuky a připravovat společné akce hlavně v tématech a technologií jako jsou AI – umělá inteligence, VR/AR – virtuální a rozšířená realita a IoT – internet věcí.  

    

2.12.2021 Mikulášská nádílka AI - umělá inteligence pro MSP

Dne 2.12.2021 se prostorách přednáškového sálu JVTP konala akce v rámci projektu Jihočeský Digi Hub pro manažery malých a středních podniků se zaměřením na základy umělé inteligence.  

Akce byla určena pro zástupce společností, které nemají dosud žádnou zkušenost s touto novou, rychle se rozvíjející technnologií AI. Workshop probíhal formou praktických příkladů a ukázek možností využití rozpoznávání obrazu, tvorbě jednoduché neuronové sítě. V další části si každý účastník vytvořil svého "chatbota" umožnujícího komunikaci se zákazníky. Dále proběhla ukázka využití regresní datové analýzy při zpracování velkého množství dat. 

Účastníci na konci workshopu již měli jasnou představu o využitelnosti AI na konkrétních procesech ve svých firmách, formou diskuze konzultovali podrobnosti těchto AI řešení a zároveň projevili zájem o konání navazujících workshopů v oblasti AI. 


      

       

11.11.2021 Zasedání KIP – Krajské inovační platformy pro digitální transformaci

Dne 11.11.2021 se uskutečnilo v prostorách JVTP v rámci projektu Jihočeský Digi Hub zasedání Krajské inovační platformy pro digitální transformaci.

Vzhledem k tomu, že platforma Jihočeského Digi Hubu se v posledních letech vyprofilovala jako smysluplné a logické seskupení firem a organizací se zájmem o témata digitalizace, robotizace, virtuální realita a další prvky P4.0 v Jihočeském kraji, nabízel se jako další logický krok zapojení této platformy do oficiálních struktur tzv. regionálního inovačního systému (tj. síť subjektů – firem, vědeckovýzkumných organizací, podpůrných a servisních organizací, municipalit atd. – v regionu, které spolupracují na rozvoji podmínek pro vědu, výzkum a rozvoj inovací). 

Jihočeský Digi Hub tímto rozšířil své působení a od července 2021 koordinuje aktivity Krajské inovační platformy (KIP), a to pro tématickou oblast digitální transformace regionu. Ustanovujícího zasedání KIP pro digitální transformace se zúčastnili regionální zástupci ze všech oblastí, sektorů, institucí, škol a podniků. Toto široké spektrum zastoupení umožňuje lépe nadefinovat problémy a možnosti, které vznikají při digitální transformaci MSP a jasně stanovit, co nejefektivnější cesty při budování a tvorbě ekosystému digitálních transformací v regionu.

Následně tyto zkušenosti může Jihočeský Digi Hub lépe využívat i při zapojování se a tvorbě důležitých dokumentů na regionální a národní úrovni (např. tvorba strategií, tvorba cílených výzev pro MSP v regionu apod.). První zasedání Krajské inovační platformy pro digitální transformaci definovalo dva zásadní problémy, které brání rychlému prosazování digitalizace a digitálních transformací v regionálních MSP:

- nedostatek kvalifikovaných – technicky orientovaných  odborníků

- nedostatečnou informovanost MSP o možnostech propojení s VaV centry, Jihočeskou univerzitou, VŠTE a dalšími podniky

Tyto výstupy z jednání KIP pro digitální transformaci ukazují, že je potřeba problematiku digitalizace v Jihočeském kraji řešit komplexně a propojit všechny subjekty, které můžou přispět do jednoho funkčního celku a postupovat k cíli koordinovaně krok za krokem.

    

22.11.2021 Ukázka virtuální reality, umělé inteligence a kolaborativního robota v Testbedu JVTP 

V rámci aktivit Jihočeského Digi Hubu a Jihočeské Hospodářské komory se v prostorách JVTP uskutečnil dne 22.11.2021 workshop na téma "Informatické obory".

V rámci workshopu účastníci navštívili Testbed, ve kterém jsme jim představili možnosti a využití jednotlivých technologií AI – umělé inteligence, VR – virtuální reality a dále měli možnost vidět i práci kolaborativního robota, který na základě využití jednoduché neuronové sítě a umělé inteligence, rozpoznává výrobky, které následně třídí podle jejich kvality. V rámci návštěvy Testbedu se účastníci dozvěděli o aktivitách Jihočeského Digi Hubu a o zajímavých vzdělávacích přeshraničních programech AI Social Design Thinking Lab a VReduNet, na kterých se JVTP aktivně podílí.    

    

4.11.2021  Workshop průmyslové automatizace s firmou FESTO  

V rámci aktivit projektu Jihočeský Digi Hub proběhla dne 4.11.2021 v JVTP akce  s firmou FESTO zaměřená na firmy zabývající se výrobou automatizačních linek.

Na workshopu představila firma FESTO v prostorách Jihočeského vědeckotechnického parku novinky v oblasti bionických robotických sad a novinek z oblasti elektrických pohonů. Na místě si firmy měly možnost prohlédnout novinky firmy FESTO, vyzkoušet, osahat a zároveň konzultovat své projekty přímo s odborníky z firmy Festo.

O akci firmy projevily velký zájem i v této těžké covidové době, a proto již teď plánuje Jihočeský Digi Hub další zajímavé akce se zaměřením na obdobné oblasti průmyslové automatizace a robotiky. 

      

13.10.2021 Studijní cesta "Implementace P4.0" a představení projektu "Digitální vesnice" 

Zástupci Jihočeského vědeckotechnického parku se v rámci projektu Jihočeský Digi Hub zúčastnili dne 13.10.2021 přeshraničního workshopu, který pořádala organizace Evropský region Dunaj-Vltava a EUROPE DIRECT Bayerischer Wald-Böhmerwald-Unterer Inn.

Akce proběhla v prostorách Technologicko-uživatelského centra Spiegelau při TH Deggendorf. Přednášející ukázali reálné využití již „digitalizovaných vesnic“ a na názorných aplikacích jsme si mohli vyzkoušet jak celý systém funguje. Tato studijní cesta ukázala, že je potřeba se vzájemně propojovat a informovat se o již existujících řešeních. Obrovskou výhodou tohoto workshopu bylo i to, že byla prezentována celá dlouholetá cesta při digitalizaci ve vybraných vesnicích, ne jenom samotný výsledný produkt. A tím bylo poukázáno, na co si dát pozor při budování těchto digitální systémů u nás. Součástí této studijní cesty byla i pojízdná technologická laboratoř, kde jsme si mohli vyzkoušet hlavně využití AR – rozšířené reality v praxi z jednotlivých strojírenských výrobních závodů.

Den byl zakončen prohlídkou prostor Technologicko-uživatelského centra Spiegelau, ve kterém sídlí výzkum a vývoj v oblasti sklářského průmyslu. Byl to akční den, plný informací a novinek. V případě zájmu Vám rádi zprostředkujeme návštěvu v této instituci, popřípadě poskytneme další informace: Ing. Ivan Tekel, MBA, tekel@jvtp.cz, tel. 777 780 976.

     

29.11.2021 Dlouhobá spolupráce Jihočeského Digi Hubu a Zemědělské fakulty

Vědecko-technická spolupráce v oblasti umělé inteligence (AI) mezi Jihočeským Digi Hubem a Zemědělskou fakultou Jihočeské univerzity cílí směrem k digitalizaci v zemědělství. 

Tyto projekty nabízí možná uplatnění nejnovějších technologií umělé inteligence (AI) v oblasti zemědělství, zvyšují efektivitu výroby, zdraví zvířat a zároveň mohou vyřešit problém nedostatku pracovníků v této oblasti. 

25.8.2021 Akce ROAD SHOW v oblasti průmyslové automatizace

Dne 25.8.2021 se v prostorách JVTP uskutečnila v rámci aktivit Jihočeského Digi Hubu akce ROAD SHOW v oblasti průmyslové automatizace. 

„Je to jako na strojírenském veletrhu“: to byla první slova většiny firem, které navštívili ROAD SHOW pořádanou v prostorách Jihočeského vědeckotechnického parku. Obrovské množství přístrojů a zařízení z oblasti průmyslové automatizace zaplnilo celou přednáškovou místnost.

Firma SCHUNK předváděla novinky z oblasti uchopovací a upínací techniky v průmyslové automatizaci. I když se jedná o poměrně úzkou oblast strojírenství a firem, které se touto problematikou zabývají, bylo u nás plno. Bohatý předváděný sortiment výrobků a odborné znalosti zástupců firmy předčily očekávání samotných návštěvníků a odborníků z firem. Firmy z jihočeského regionu získaly přehled o nových technologických trendech a konstrukčních novinkách, někteří návštěvníci rovnou řešili konkrétní projekty a ve dvou případech se podařilo najít konkrétní technické řešení. 

Jihočeský Digi Hub v rámci podpory digitalizace firem v jihočeském regionu již plánuje další akce obdobného charakteru, na kterých bude možné v reálné podobě vidět možnosti řešení průmyslové automatizace výrobních procesů. 

              

27.7.2021 Návštěva italské globální společnosti COMAU 

Ve dnech 26. a 27.7.2021 proběhla návštěva italské firmy COMAU v rámci pokračování spolupráce malých a středních podniků z jihočeského regionu. Vedení společnosti COMAU představilo výrobní program a komplexní výukový a vzdělávácí program v oblasti robotiky a programování. Zástupci regionálních jihočeských firem si mohli na vlastní kůži vyzkoušet funkci exoskeletonu a využití kolaborativních robotů.

Jihočeský Digi Hub je součástí evropských digitálních inovačních center (eDIH) a umožňuje podnikům získávat nejnovejší informace o nových technologiích trendech a tyto trendy přináší do našeho regionu. Tato návštěva tak byla jedním z příkladů možností Jihočeského vědeckotechnického parku, který propojuje malé a střední podníky a vytváří síť regionální a přeshraniční spolupráce firem. 

      

16.6.2021 Jihočeský Digi Hub a společnost FESTO přípravuje podporu podnikání MSP v regionu 

Jihočeský Digi Hub navázal spolupráci s firmou Festo, která  je předním celosvětovým dodavatelem automatizační techniky a také společnost, která se výrazně angažuje v oblasti poskytování průmyslových školení a vzdělávacích programů. Našim společným cílem bude podpora malých a středních firem v Jihočeském kraji, zvýšit jejich produktivitu a konkurenceschopnost, zaváděním inovativních produktů a novinek od této firmy. Jihočeský Digi Hub společně s firmou Festo připravuje i sérii vzdělávacích programů jak pro podniky, tak i pro střední a vysoké školy, se zaměřením na ukázky mechatroniky a bioniky. Bionické výukové stavebnice a ukázka bionických modelů od Festa, jsou názornou ukázkou propojení přírody a nejmodernější techniky.

Automatizační technologie provádí každodenní úkoly v továrnách, jako je uchopení, přesun a polohování zboží, jakož i řízení procesů. Příroda plní všechny tyto úkoly instinktivně, snadno a efektivně. Co by mohlo být logičtější než zkoumat tyto přírodní jevy a poučit se z nich?

Máme se na co těšit. Společné akce začínají 16-17.9.2021. O programu budeme informovat.

             

15.6.2021 COMAU - italská globální společnost by ráda i na jih Čech 

Dne 10. 6. 2021 oslovila Jihočeský Digi hub italská společnost COMAU, která je předním světovým leaderem v oblasti průmyslové automatizace.

Konzultantka pro rozvoj podnikání v regionech, paní Roberta Ghivarello, při on-line setkání představila COMAU jako společnost, která kombinuje inovativní technická řešení se snadno použitelnou a otevřenou automatizací. Comau vyvíjí systémy, produkty a služby podporující průmysl 4.0 a její plné portfolio zahrnuje např. řešení spojování, montáže a obrábění pro tradiční a elektrická vozidla, robotizované výrobní systémy, kompletní rodinu robotů (včetně kolaborativní a nositelné robotiky), autonomní logistiku a další. Její řešení podporují výrobu vozidel, těžký průmysl, železnici, obnovitelnou energii a širokou škálu obecných průmyslových odvětví. Comau prozatím nepůsobí na trhu ČR, ale velmi ráda by navázala spolupráci s jakýmkoliv subjektem majícím o průmyslovou automatizaci zájem. Bližší informace a kontakt rádi poskytneme v JVTP, a.s.

        

11.6.2021 Stážový program v oblasti AI - Umělá inteligence ve spolupráci se Zemědělskou fakultou Jihočeské univerzity odstartován

V pátek 11.6.2021 proběhlo v prostorách JVTP, a.s., zahájení stážového programu umělé inteligence AI. Za účasti zaměstnanců Jihočeského vědecko technického parku a doktorandů Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, v rámci úvodního workshopu s názvem projektový den AI discovery si účastníci mohli pomocí investiční hry vyzkoušet základní principy uměle inteligence.

Všichni zúčastnění se naučili využívat jednoduchou neuronovou síť na rozpoznávání obrazu v dalším cvičení se naučili udělat svého chatbota. Na jednoduchých ukázkách se mohli naučit využívání analýzy textu - zjištění emočního stavu, úrovně vulgarity, psaní textů pomocí AI. V jednotlivých týmech účastníci tvořili vlastní projekty za pomoci již dostupných nástrojů pro tvorbu umělé inteligence a na konci workshopu svůj projekt odprezentovali. Touto formou všichni zúčastnění postupně vnikají do tajů a problematiky umělé inteligence, a postupně, krok za krokem získají všechny potřebné vědomosti, které využijí ve své další profesní činnosti.

       

JVTP logo      

8.6.2021 Jihočeský Digi Hub představil technologii 3DScanu na konání Komise města pro architekturu a územní rozvoj

Dne 8.6.2021 proběhlo v rámci aktivit Jihočeského Digi Hubu představení možností využítí technologie 3Dscanu ve stavebnictví a architektuř, ve spolupráci s českobudějovickou firmou TIGMONT. Technologie byla představena členům komise, kteří projevili zájem o její využití a možné zařazení této inovativní technologie ve svých profesních činnostech. 

                      

4.6.2021 Stážový program v oblasti AI - Umělá inteligence ve spolupráci se Zemědělskou fakultou Jihočeské univerzity 

V rámci aktivit projektu Jihočeský Digi Hubu připravujeme ve spolupráci se Zemědělskou fakultou Jihočeské univerzity pilotní stážový program v oblasti AI. Stážový program bude mimo jiné zaměřen na ukázky využití zpracování obrazu, textu, strojového učení a rozdělení neuronových sítí.  Zahájení programu se uskuteční dne 11.6.2021 v prostorách přednáškového sálu Jihočeského vědeckotechnického parku.

JVTP logo         

12.5.2021 Pilotní projektový den v Základní škole Dub

Jihočeský vědeckotechnický park v rámci aktivit Jihočeského Digi Hubu a spolupracující firma RPishop seznámily jihočeské děti se základy robotiky. Projektový den v Základní škole Dub na Prachaticku přivítali žáci s velkým nadšením.

Jednalo se o pilotní akci v rámci připravovaného vzdělávacího cyklu pro školy v oblasti robotiky. Děti si měly možnost nové robotické kamarády vyzkoušet a učení robota pokynům je natolik nadchlo, že ztratily pojem o čase a nechtělo se jim ze školy domů. Výstupy z tohoto pilotního projektového dne poslouží při přípravě nové vzdělávací metodiky tak, aby se se základy robotiky mohly seznámit i další jihočeské děti.

      

11.5.2021 Stážový program RPA 2021 pro studenty EF ve spolupráci s Microsoftem úspěšně pokračuje 

Jihočeský Digi Hub pořádá v pořadí již druhý stážový program RPA - Robotické Procesní Automatizace, pro studenty Jihočeské univerzity. Tento rok je to ve spolupráci s firmou Microsoft  na platformě Power Automate. Momentálně jsme již za první polovinou a zajímá nás, co na to naši studenti?

"Na kurzu RPA mě překvapilo, že vytvořit robota pro automatizaci procesů ve virtuálním světě dokáže i člověk bez čistého zaměření na obor IT. Osobně jsem rád, že jsem se do kurzu přihlásil, protože ke znalostem procesního řízení získaných studiem na VŠ mi kurz poskytne dovednosti, které lze při procesním řízení přímo aplikovat. Kurz mi navíc může nabídnout vyšší konkurenceschopnost na trhu práce, protože význam automatizace virtuálních procesů se bude zvyšovat". (PZ)

"Myslím, že kurz je super, je vidět, že lektor ví, o čem mluví a umí znalosti předat dál. Jeho tempo je hodně dobré, všechno důkladně ukáže a vysvětlí, což myslím je v takových věcech hodně důležité. Jen škoda, že jsme se ze začátku příliš zaměřili pouze na flows s počasím. Ale obecně vzato je tohle pro mě osobně věc, díky které mohu myslet trochu takříkajíc "outside the box" a jsem maximálně spokojený". (LK)

"Co se samotného kurzu týče, myslím, že RPA robotizace bude velkým přínosem nejen pro mé potřeby, ale dosti možná i pro potřeby budoucího zaměstnání, především z důvodu např. velké úspory času. A jak již bylo několikrát zmíněno, je zde velký potenciál do budoucna. Myslím, že toto téma by zaujalo spoustu lidí, kdyby měli tu možnost. Co se vedení kurzu týče, myslím, že tempo je v pořádku, jelikož ne všichni se v IT světě orientují, i když jde jen o lehký dotek IT světa.  Každopádně se těším na to, co se dozvím dále". (FM)

JVTP logo       Jihočeský kraj logo          Ekonomická fakulta logo    

5.5.2021 Jihočeský Digi Hub podporuje zavádění nejnovějších technologií v regionu 

Dne 5.5.2021 proběhlo v rámci aktivit Jihočeského Digi Hubu pilotní testování technologie 3DScanování velkých objektů ve spolupráci s českobudějovickou firmou TIGMONT, která jako první z firem v našem regionu tuto technologii pořídila a v rámci spolupráce s Jihočeským Digi Hubem tuto technologii nabízí k využití firmám v jihočeském regionu. Tato technologie je použitelná pro různá odvětví z oblastí strojírenství, architektury, kulturních a historických objektů.

       

4.5.2021 Návštěva náměstka hejtmana Jihočeského kraje pro školství v testbedu Jihočeského Digi Hubu

Dne 4.5.2021 v rámci návštěvy JVTP navštívíl náměstek školství Jihočeského kraje Pavel Klíma společně s místopředsedou představenstva JVTP Kryštofem Kothbauerem testovací laboratoř TESTBED, kde mu byla představena nová forma vzdělavání pomocí virtuální reality a ukázka využití umělé inteligence ve spojení s kolaborativním robotem. Zároveň mu byl představen projekt Jihočeského Digi Hubu v oblasti vzdělávání v IT technologiích. 

30.4.2021 Pilotní vzdělávací akce v ZŠ Dub zaměřená na seznámení se základy robotiky 

V rámci aktivit Jihočeského Digi Hubu a spolupracující firmy RPishop se připravuje projektový den v Základní škole Dub, zaměřený na polytechnické vzdělávání pomocí interaktivních robotických hraček s možností vlastního programování. K tomuto účelu vytvořené nové vzdělávací metodiky zasvětí žáky do základů elektroniky a programování. Žáci se prostřednictvím stavebnicových robotických sad seznamí zábavnou formou s funkčností a technickými principy základů robotiky. 

   

23.4.2021 Jihočeský Digi Hub připravuje ekosystém vzdělávání v oblasti výuky robotiky a programování 

Jihočeský Digi Hub ve spolupráci s regionálním dovozcem a prodejcem polytechnických, vzdělávacích stavebnic, firmou RPishop, s.r.o. připravuje ucelený program pro výuku technických – digitálních dovedností pro všechny výukové stupně, počínaje mateřskou školkou. Program je připravovaný jak pro vzdělávání pedagogických pracovníků, tak i pro studenty. Výhodou uceleného vzdělávacího programu je návaznost jednotlivých výukových modulů na všech stupních  MŠ, ZŠ, SŠ, VŠ.        

12.4.2021 Pozvánka na nový stážový program 2021 pro studenty EF JU!

Jihočeský vědeckotechnický park, a.s.  (JVTP) v rámci projektu Jihočeský Digi Hub startuje 16.4.2021 ve spolupráci s Ekonomickou fakultou JU a firmou Microsoft, další stážový program s názvem RPA 2021 (Robotická Procesní Automatizace). Jedná se o pokračování úspěšného pilotního projektu, který byl zahájen již v minulém roce na platformě UiPath. RPA 2021 je připravený pro nové studenty z JU EF a má stejný princip výuky, jenom na jiné RPA platformě. V rámci stážového programu dostane každý účastník ucelený přehled o způsobech a možnostech automatizace procesů  pomocí RPA nebo-li Robotická Procesní Automatizace, chcete-li softwarová robotika. Tento stážový program je zaměřený na všechny studenty, kteří mají základní znalost anglického jazyka, analytické myšlení, zájem a motivaci k rozvoji inovativních řešení v oblasti robotizace, automatizace

Epidemická situace s Covidem-19 nám jasně ukázala, že je ten správný čas začít přemýšlet nad větším využitím automatizace ve firmách a úkolech každého z nás. Již dnes pracujeme většinou v on-line světě, komunikujeme běžně s automatickým chatbotem a kolikrát ani nevíme, jestli na druhé straně je člověk, nebo softwarový robot. Automatizace je skvělý způsob, jak efektivně snížit zbytečnou zátěž pracovníků a umožnit využití uvolněné kapacity k důležitějším a kreativnějším úkolům s přímým dopadem na klienty. Rychlá návratnost investice, transparentní zpracování agendy a velká škálovatelnost, jsou společně s realizací v řádech několika týdnů zásadní konkurenční výhody a nejedna firma již tyto benefity využívá. Navíc díky mediální oblibě, může RPA - automatizace pomoci zobrazit jednotlivé organizace jako moderní společnosti držící „krok“ s technologickými trendy.

A proto nepromeškejte tuto šanci a zapojte se do nového stážového programu RPA 2021. Získejte zdarma pro sebe obrovský benefit, využitelný na trhu práce. Odborníci na RPA chybí a Jihočeský Digi Hub nabízí snadnou cestu, jak se RPA odborníkem stát.

Budete-li mít zájem o další informace, kontaktujte nás prosím e-mailem nebo telefonicky: JVTP, a.s.: Ing. Ivan Tekel, MBA, e-mail: tekel@jvtp.cz, tel.: 777 780 976


JVTP logo       Jihočeský kraj logo          Ekonomická fakulta logo    

9.2.2021 Startujeme TESTBED 

V rámci iniciativy Jihočeský Digi Hub je připravovaný testbed funkční již pro 4 oblasti:

 • VR (virtuální realita)
 • AR (rozšířená virtuální realita)
 • RPA (robotická procesní automatizace)
 • kolaborativní robot

V této laboratoři je možné si vyzkoušet a „osahat “ tyto technologie a s experty z JVTP a.s. na případových studiích probrat jejich využití v podnikové praxi. Laboratoř je k dispozici v rámci programu Jihočeského Digi Hubu a bude se dále rozšiřovat o technologie AI, IoT a další. Tímto Vás zveme na ukázku: tekel@jvtp.cz; mob.tel.: 777 780 976.

           

14.1.2021 Program Interreg ATCZ - AI Social Design Lab 

Jihočeský Digi Hub ve spolupráci s rakouskými partnery připravuje v zájmu vytváření  soudržné přeshraniční spolupráce projekt  s názvem AI Social Design Lab. Jde o systémovou kooperaci se vzdělávacími institucemi a expertními skupinami v oblasti AI. Vznikající projekt má za cíl provést analýzu povědomí a používání AI v praxi, na níž budou navazovat další aktivity a školící moduly.

14.12.2020 Příprava stážových programů AI a RPA 2021

Jihočeský vědeckotechnický park připravuje nové stážové programy pro rok 2021. Jihočeský Digi Hub po úspěšném absolvování a zakončení stážového programu Robotické Procesní Automatizace (RPA) v roce 2020, chce na tento program v dalším roce navázat a připravuje pro vás nové stážové programy v oblastech Umělé inteligence a Robotické Procesní Automatizace. Ukázalo se, že na tyto rychle se rozvíjející obory nemáme v našem regionu dostatek erudovaných odborníků a naše stážové programy jsou jednou z cest, jak tento stav napravit. Stážový program AI a RPA bude určený jak pro studenty vysokých škol, tak i pro doktorandy a odborný personál z vysokých škol, MSP, veřejných institucí. Předpokládaný začátek obou stážových programů je únor 2021. Těšíme se na nové „studenty“!

7.12.2020 Úspěšné ukončení stážového programu RPA 2020

Jihočeský Digi Hub po úspěšném absolvování se studenty Jihočeské univerzity, ukončil stážový program Robotické Procesní Automatizace (RPA) v tomto roce. Nultý ročník stážového programu RPA pod hlavičkou Jihočeského DigiHubu, který se podařilo realizovat i za této obtížnější situace ohledně COVIDu byl ukončen. Od poloviny července jsme v rámci RPA programu v DigiHubu a ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou – Ekonomickou fakultou, vybrali 6 studentů se kterými jsme pod vedením experta z oboru automatizace/digitalizace procesů zvládli téma RPA (Robotická Procesní Automatizace) probrat od A do Z.  Studenti tak nahlédli do teorie automatizace procesů prostřednictvím softwarové robotiky a objevili možnosti jednotlivých částí automatizace - procesní analýza a identifikace příležitostí v podnicích, optimalizace procesu a návrh automatizace, vývoj automatizace prostřednictvím RPA nástroje, projektový management a ekonomika RPA projektů.  V rámci stáže byli studenti seznámeni s obecnými a teoretickými základy, naučili se naprogramovat robota a zároveň ale došlo i na praxi ve formě praktického cvičení na skutečném procesu, kde studenti veškerou teorii převedli do praxe a vyzkoušeli si tak naučené principy v praxi. Na tento úspěšný stážový program chceme navázat a v roce 2021 plánujeme pokračování stážového programu s vyšším počtem účastníků. 

                      

27.11.2020 "Expertní den s AI" v rámci projektu Jihočeský Digi Hub

Jihočeský Digi Hub pořádal pro zájemce o technologii umělé inteligence (AI) den s experty.  

Akce se zúčastnili školitelé z různých odvětví tohoto nově rozvíjejícího se oboru. V dopolední části proběhl úvod do tématu: co je to umělá inteligence a kde se všude již s ní můžeme setkat. V odpolední části následovaly praktické ukázky rozpoznávání hlasu, rozpoznávání emocí z textu a hlasu, rozpoznávání jednotlivých objektů, ukázka využití umělé inteligence v lékařství při hledání nádorů z CT snímku a další. Odpolední část probíhala také za účasti pracovníků Jihočeské univerzity – Zemědělské fakulty, kteří se specializují ve svých projektech na problematiku využití umělé inteligence v různých oborech zemědělství.

Expertní den s AI pomohl posílit povědomí v o této rychle se rozvíjející technologii, ukázal její směrování a otevřel nové možnosti další spolupráce mezi Jihočeský vědeckotechnickým parkem,a.s a Jihočeskou univerzitou pod hlavičkou společné iniciativy Jihočeský Digi Hub.

29.9.2020 Akce AI – UMĚLÁ INTELIGENCE V PRAXI 

Dne 29.9.2020 proběhlo v prostorách JVTP, a.s. pod záštitou Jihočeského Digi Hubu školení na téma umělé inteligence – Vše, co chcete vědět. Cílem této akce bylo ukázat možnosti využití umělé inteligence v praxi. V současné době již existuje mnoho úspěšných příkladů, které prokazují užitečnost využití umělé inteligence. Organizace, které obohacují tradiční podnikové procesy a aplikace o strojového učení a kognitivní interakce, mohou výrazně zvýšit spokojenost svých uživatelů a produktivitu ve většině oblastí a procesech.

Umělá inteligence se stává již běžnou součástí našeho každodenního života. Mnohokrát si to již už ani neuvědomujeme. Postupně s rostoucím výkonem procesorů, výpočetních výkonů  a zvětšováním datových uložišť je implementována i do malých technických zařízení, které denně používáme. O to víc se nabízí využití umělé inteligence i v podnikatelském a veřejném sektoru.

Umělá inteligence nabízí velký potenciál, ale bohužel navzdory slibným možnostem této technologie si mnoho firem a institucí neuvědomuje její plný potenciál a možnosti využití v praxi. Prostřednictvím Jihočeského Digi Hubu usilujeme o přenášení těchto technologických novinek a trendů do podnikatelské sféry a pomáháme s jejich následní implementací v jednotlivých procesech v malých a středních firmách v regionu. V nejbližší době budou následovat další školení, workshopy, kurzy a doufáme, že v našem regionu vznikne komunita odborníků a expertů na tuto problematiku.

21.8.2020 Připravujeme testovací laboratoř / TESTBED pro nové technologie AI, RPA, VR, AR

V rámci iniciativy Jihočeský Digi Hub připravujeme pro zájemce z odborné i laické veřejnosti v prostorách Jihočeského vědeckotechnického parku testovací laboratoř / testbed. Jsme zastánci hesla „Jednou vidět je lepší, než stokrát slyšet“. Připravovaný testbed by měl pomáhat MSP, veřejné správě a institucím se lépe orientovat v technologiích jako je umělá inteligence, robotická procesní automatizace, virtuální realita, rozšířená realita a další. V testovací laboratoři si zájemci budou moct vyzkoušet a „osahat“ tyto technologie a probrat s expertem možné využití v jejich firmách, před jejich nákupem a implementací.

23.6.2020  Akce DIGITÁLNÍ TRANSFORMACE 2020 – AI - umělá inteligence není strašák, dá se jednoduše implementovat do jednotlivých technologií i v běžném životě

V Jihočeském vědeckotechnickém parku v Českých Budějovicích proběhla pod záštitou Jihočeského Digi Hubu a platformy CEEInno dne 23. 6. 2020 další z regionálních akcí  „DIGITÁLNÍ TRANSFORMACE CZ 2020, s podtitulem ZDROJE & PROCESY“ na podporu konkurence schopnosti českých firem v krizi s využitím digitálních řešení.  Tato akce, na které se představilo  mnoho zajímavých digitálních technologií, je jenom ukázkou toho, jak Jihočeský Digi Hub napomáhá vytvoření ekosystému nových digitálních technologií a zvyšuje povědomí v oblasti digitální transformace malých a středních podniků (MSP) v regionu.
Jihočeský Digi Hub posouvá hranice spolupráce při zavádění inovací v oblasti  digitalizace na novou úroveň. Hledáme průsečníky mezi potřebami MSP při zavádění prvků digitalizace do firemní praxe a tím, co nabízí eperti Jihočeského Digi Hubu, nebo zástupci firem s konkrétními zkušenostmi. Chceme na jednom místě řešit společně definovaná témata, nabízet zajímavosti ze světa vědy a techniky, propojovat MSP, které řeší stejné témata a nabízet know-how.

Podrobnější informace z akce naleznete zde.

Luboš Průcha
František Mlčák
Ivan Tekel

3.6.2020  Nový stážový program RPA pro studenty EF JU !!!

Jihočeský vědeckotechnický park, a.s.  (JVTP) v rámci projektu Jihočeský Digi Hub startuje ve spolupráci s Ekonomickou fakultou JU nový stážový program s názvem RPA (Robotická Procesní Automatizace). V rámci stážového programu dostane každý účastník ucelený přehled o zp